KADIRGA... BİR ARAP MAHALLESİ!

Yazan: katil kahya Tarih: 22 Nisan 2013 Pazartesi 0 yorum
EVLERİN HEPSİ TEK TEK RESTORE EDİLMİŞ…SOKAKLAR TERTEMİZ…NEREDEYSE HER KÖŞE BAŞINA BİR BUTİK OTEL AÇILMIŞ. KALDIRIMLAR YENİLENMİŞ, ALT GEÇİTLER ONARILMIŞ..İSTANBUL’UN GÖBEĞİNDE, AVRUPA’DAN FIRLAMIŞ BİR MAHALLE GİBİ GÖZ KIRPIYOR KADIRGA.. AMA BUNCA GÜZELLİĞE RAĞMEN SANKİ ÖZÜNÜ, RUHUNU KAYBETMİŞ. KAFASI ÇALIŞMAYAN GÜZEL BİR KADIN GİBİ. DIŞ GÖRÜNÜŞ ETKİLESE DE İÇİ BOMBOŞ. ÇÜNKÜ BOŞALTILMIŞ BİRİLERİ TARAFINDAN.  PEKİ AMA NEDEN?

SORUNUN CEVABI ÇOK BASİT.. BÖYLESİ GÜZEL BİR YERDE YAŞAMAYA LAYIK GÖRÜLMEMİŞ BİRİLERİ.  AYDIN BOYSAN’IN DA DEDİĞİ GİBİ “ SUYUNU BİZ İÇTİK, POSASINI SİZ YİYİN” DENMİŞ. İSTANBUL’DA MAHALLE KÜLTÜRÜNÜN YAŞADIĞI BİRKAÇ BÖLGEDEN BİRİ OLAN KADIRGA, ARAPLARA PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞ.

KADIRGA, ASLINDA ESKİ İSTANBUL’U YAŞATAN BİR YERDİ. ZATEN SOKAKLARA BAKINCA ANLARSINIZ. APARTMANDAN DAHA ÇOK CUMBALI ESKİ EVLER VARDIR. HER MAHALLENİN BAKKALI, MANAVI, KASABI BULUNUR. KOMŞULAR BİRBİRİNİ TANIR..DAHA DOĞRUSU TANIRDI. ÇÜNKÜ O MAHALLELER DE DAĞITILDI. BÖYLESİ SEMTLERDE YENİ İNSAN BULMAK ZORDUR NORMALDE. ÇÜNKÜ HERKES ATADAN DEDEDEN KALMA EVİNDE OTURUR.  YANİ YILLAR GEÇSE DE MAHALLEDE SİMALAR DEĞİŞMEZ. ZATEN MAHALLE BİR AİLE OLMUŞTUR. AMA O KOCA AİLE DAĞITILIYOR. ÜSTELİK KENDİLERİ DE FARKINDA YAŞANANLARIN AMA MÜDAHALEDE GEÇ KALMIŞLAR.

AYNI TARLABAŞI’NDA OLDUĞU GİBİ KADIRGA’DA DA İTİBARSIZLAŞTIRMA OPERASYONU BİR SÜREDİR DEVAM EDİYORDU. ARTAN SUÇ ORANI, NİJERYA,GANA, SOMALİ GİBİ YERLERDEN GELEN MÜLTECİLERİN O BÖLGEYE YERLEŞTİRİLMESİ, O CİVARDA YAŞAYANLARI RAHATSIZ ETTİ. İŞTE O GÜNLERDEN SONRA KARANLIK ELLER KADIRGA’YA UZANDI. “BURASI SUÇ YUVASI OLDU..SİZİN GİBİ DÜZGÜN AİLELER BURADA YAŞAYAMAZ.KAÇIN KENDİNİZİ KURTARIN” DENDİ. N’APSINLAR… KORKUDAN EVLERİNİ BARKLARINI YOK PAHASINA SATIP İSTANBUL’UN BAŞKA SEMTLERİNE GÖÇ ETTİLER. BÜYÜDÜKLERİ SOKAKLARI KORKUDAN TERK ETTİLER. İŞİN ASLI İSE GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE ORTAYA ÇIKTI. KADIRGA BİR ARAP MAHALLESİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYORDU. SAHİPLERİNDEN KÜÇÜCÜK PARALARA ALINAN CUMBALI EVLER, ARAPLARA MİLYON DOLARLARA SATILMAYA BAŞLANDI. ANLAŞILAN KADIRGALI'YI TEHDİT EDEN GÜVENLİK ZAAFİYETLERİNDEN ARAPLAR PEK KORKMUYOR.

ÜSTELİK KADIRGA’YI ARAP MAHALLESİNE DÖNÜŞTÜRME OPERASYONU SADECE KADIRGA İLE DE SINIRLI KALMADI. MALUM ARAPLAR, BAŞBAKANIN DA ARZU ETTİĞİ GİBİ ÇOK ÇOCUK YAPIYORLAR. HALİYLE KÜÇÜCÜK MAHALLELERE SIĞAMADILAR. İŞTE BU NEDENLE PLANA KUMKAPI DA DAHİL EDİLDİ. SAHİLDEKİ BALIKÇILARA, DÜKKANLARI BOŞALTIN ,DENİLDİ. SAĞ OLSUNLAR GÜRPINAR’DA ŞEHRİN DIŞINDA, DENİZE KİLOMETRELERCE UZAKTA YER GÖSTERMİŞLER BALIKÇILARA. KUMKAPI’DAKİ SAHİL ŞERİDİNE İSE REZİDANSLAR YAPILACAĞI İDDİA EDİLİYOR.  YANİ TOPRAKLARI ALDIKLARI YETMİYOR, DENİZİ HATTA DENİZE BAKMA HAKKINI DAHİ ELİMİZDEN ALIYORLAR. PEKİ BİZ NE YAPIYORUZ ?! ÇİMLENMİŞ PATATES YİYEREK BİR SONRAKİ SEÇİMİ BEKLİYORUZ.

0 yorum:

Yorum Gönder