Kentsel Dönüşüm Yalanı 3 - Okmeydanı

Yazan: katil kahya Tarih: 3 Haziran 2014 Salı 0 yorum
ÖNCE SULUKULE, SONRA FİKİRTEPE VE BALAT.. SIRA ŞİMDİ DE OKMEYDANI'NA GELDİ. NİYE? ÇÜNKÜ DİĞER BÖLGELERDE SÖMÜRÜLECEK ARSA, YOK EDİLECEK KÜLTÜR, SÜRGÜN EDİLECEK İNSAN KALMADI.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DENEN MENDEBUR OLAYIN ADINI İLK OLARAK SULUKULE'DE DUYDUK. İNSANLARIN ELİNDEN YOK PAHASINA ALINDI EVLERİ, SONRADA DUDAK UÇUKLATAN RAKAMLARA ZENGİNLERE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ. HATTA SULUKULE YIKILMASIN DİYE MAHALLEYE GİDİP EYLEM YAPAN SEZEN AKSU'NUN BİLE, ASLINDA ORANIN HALKINA YARDIM İÇİN DEĞİL, KENDİNE EV BAKMAYA GİTTİĞİ ÇIKTI ORTAYA. ŞİMDİ SURLARIN ARKASINDA, TARİHİ KALINTILARIN ÜSTÜNDE YÜKSELEN O VİLLALARDAN İKİSİNİN TAPUSU CEBİNDE. 


SULUKULELİ AKILLI DAVRANAMADI.. BİRBİRİNE KENETLENMİŞ GİBİ GÖRÜNSELER DE ÇABUK DAĞILDILAR. ARALARINDAKİ HAİNLERİN GAZINA GELİP BİRKAÇI EVİNİ SATINCA ZİNCİR BOZULDU, DİRENİŞ KIRILDI. AMA BALATLI DAHA CEVVAL ÇIKTI. ÖNCE UNESCO'YU DEVREYE SOKTULAR, SONRA KAMUOYU YARATIP BASINI OLAYA DAHİL ETTİLER. VE SONUÇ TAM ANLAMIYLA MÜKEMMELDİ. YIKIM DURDURULDU, AFET ALANI İBARESİ GERİ ÇEKİLDİ VE DAYANIŞMA KAZANDI.

ŞİMDİ YOK EDİLME SIRASI OKMEYDANI'NA GELDİ. FARKINDAYSANIZ HEP MAHALLELERİ, KOMŞULUK İLİŞKİLERİNİN DEVAM ETTİĞİ, İNSANLARIN BİRBİRİNİ SİMA OLARAK DEĞİL, İSİMLERİ İLE TANIDIĞI, KAPILARIN HERKESE AÇIK OLDUĞU YERLERİ YIKMAYA ÇALIŞIYORLAR. ÇÜNKÜ BİRLİKTEN KUVVET DOĞDUĞUNU VE SIRT SIRTA VERDİĞİMİZDE HEP BİZİM KAZANDIĞIMIZI BİLİYORLAR. BİZİ DEV REZİDANSLARDA, SİTELERDE YALNIZLIĞA MAHKUM EDEREK YOK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR. BİR DE UTANMADAN YENİ YAPACAĞIMIZ EVLERİ SATIN ALMAK İSTERLERSE İLÇE SAKİNLERİNE ÖNCELİK TANINACAK DİYOR FÖNLÜ AHMET MİSBAH. ULAN BİZ YOKSULUZ YOKSUL... PARAMIZ OLSA EVİN AKAN DAMINI YAPTIRIRIZ, KÖMÜRLÜĞE KIŞ İÇİN KÖMÜR DEPOLARIZ VS. ÖNÜNDEN BİLE GEÇEMEDİĞİMİZ REZİDANSLARI NASIL SATIN ALACAĞIZ. 

ÜSTELİK OKMEYDANI'NDA BİR DE CEPHE DURUMU VAR. MALUM DEVLETİN BASKI VE ZULÜMÜ ARTTIKÇA, OKMEYDANI'NDAKİ DİRENİŞTE ARTIYOR. İSTEDİKLERİ KADAR COPLARI, KALKANLARI, TOMALARI OLSUN; HALKTAN DELİ GİBİ KORKUYORLAR. ÖRGÜTLÜ BİR TOPLULUĞU YIKAMAYACAKLARINI BİLDİKLERİNDEN, MAHALLEYİ YIKARAK İNSANLARI ZAYIFLAŞTIRMAYI PLANLIYORLAR.

TABİ ARSALARIN DEĞERLİ OLMASI, YANDAŞ İNŞAATÇILARIN KAZANDIKLARI MİLYAR DOLARLADAN ALACAKLARI PAYLA DOLACAK AYAKKABI KUTULARI, BAYRAMLARDA GÖNDERİLECEK HARÇLIKLARDA ÖNEMLİ ETKEN. AMA BENCE BURADA; İNSANLARIN BİRLİĞİNİ BOZMAK PARADAN DAHA ÖNEMLİ DEVLET İÇİN.

İSTANBUL'UN DEVRİMCİ SEMTİ YİNE ZULME KARŞI MEŞRU İSYANINI SERGİLEYECEK.UMUDUM O Kİ, BALAT GİBİ OKMEYDANI DA DİRENECEK VE KAZANACAK. ÇÜNKÜ ARTIK YALNIZ DEĞİLLER. SİVİL VİCDAN UYANDI. BALAT'TA, SULUKULE'DE OLDUĞU GİBİ KİMSE SUSMAYACAK.

0 yorum:

Yorum Gönder